Sosyal Hesaplar

Translate

14 Nisan 2018

FONDÖTEN YÜZÜNÜZDE PÜTÜR PÜTÜR OLUYORSA !

Herkese merhaba günün konusu fondötenlerin ciltte pütür pütür olması ? Çok fazla soru aldığım bu konu aslında tartışılır bir konu. Hepimizin yüzü gözü ayrı olduğu gibi cildi de çok farklı oluyor. Bende işe yarayan işlemler sizde yaramayacağı gibi, sizde işe yarayan işlemler de çoğu zaman bende işe yaramıyor. Bende çok fazla merak edilen bu  konuyu biraz kendimden, biraz araştırdıklarımdan derleyip sizlere sunmak istiyorum. Umarım beğeneceğiniz ve işinize yarayacak bir konu olur.

             
 Fondöten neden ciltte pütür pütür olur ?

1) Fondötenininiz yapısı cildinize uygun değilse.
2) Fondöteni uygulama biciminiz doğru değilse.
3) Cildinizi günlük olarak temizlemiyor, nemlendirmiyor ve haftalık peeling işleme yapmıyorsanız.

Bu üç nedenden dolayı cildiniz fondöteni kabul etmiyor olabilir. O zaman ilk maddeden konuya giriş yapalım.

CİLDİNİZE UYGUN FONDÖTENİ NASIL SEÇERİZ ?

Cildiniz kuru ise ve siz yağlı ciltlere uygun fondöten kullanıyorsanız bu ürünü cildiniz kabul etmeyecektir. Kuru ciltler pudralı, mat, yoğun kapatıcı özellikli fondötenlerden uzak durmalı. Kuru ciltlerin likit formda, nemlendirici özellikleri olan saten bitişli fondöten kullanması gerekir.
Yağlı ve karma cilde sahip insanların bir o kadar da alerjenik bir cildi vardır. Bu yüzden kuru ciltlere nazaranla fondöten konusunda daha dikkatli olması gerekir. Yağlı ve karma ciltler mat, pudralı, su bazlı ürünler kullanmalıdır. Kendimden örnek verecek olursam eğer karma ve alerjik bir cilde sahip olduğum için kesinlikle parlak bitişli kuru ciltlere uygun ürünler kullanamıyorum. Ayrıca aşırı mat bitişli fondötenler ise cildimi aşırı gerdiği için onları da kullanamıyorum. Ya hafif saten yapıda yada hafif pudralı ürünleri tercih ediyorum. Bu konu da sizinde cildinizi çok iyi tanımanız gerekiyor.

GELELİM İKİNCİ MADDEYE FONDÖTENİ SEÇTİKTEN SONRA NASIL UYGULARIZ ?

Tartışmasız herkesin işkence çektiği bir konu da bu fırça iz yapıyor, sünger ürünü içine çekiyor değil mi ? Ama bunlardan önce tabiki de fondötenin bir yapısı var kimisi ciltle anında aktiflleşip sabitlenme özelliği var ve hemen cilde yedirmediğiniz de cildinizde kabuk kabuk durabiliyor. Bu yüzden bu tarz fondötenleri bölgesel çalışmanız gerekir. Fondöten alırken o fondötenin özelliğini mutlaka bu tarz blog hesaplarından araştırın. Bana soracak olursanız Fırça mı ? Sünger mi ? diye ben süngercilerdenim. Daha doğal ve canl bir bitişi olduğunu düşünüyorum.

SON MADDEMİZ CİLT TEMİZLİĞİ

Benim en takık olduğum konudur sanırım bu cilt temizliği. Fondöten bu kadar önemli değil benim için. Cildinizi ne kadar iki üç günde bir temizlesenizde o cilt her gün ölü deri biriktiriyor. Mümkün olduğunca her gün temizlenmesi gerekiyor. Ölü deri, kir ve makyaj kalıntıları ciltte günlük olarak tabaka oluşturur ve cilt pütür pütür durur. Şöyle düşünürsek nasıl duştan sonra cildimiz yumuşacık ve bebek gibi oluyor, bunun sebebi ise buhar. Duşta oluşan buhar gözenekleri açarak cildin daha derinden temizlenmesini sağlar. Cilt tipi ne olursa olsun günlük bir nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Cildimizi temizledik, nemlendirdik tabiki de haftada 2-3 kez peeling yapmayı unutmuyoruz. Peeling işlemi ciltteki ölü deriyi en güzel temizleyen bir yöntemdir. Makyaj öncesi temizlenen ciltte fondöten kusursuz duracaktır.

AYRICA;
Kendinize bir düzen oluşturup dönüşümlü olarak haftalık cildinize nem maskesi, arındırıcı cilt maskeleri, soyulabilen maskeler uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri
düzenli olarak uyguladığınızda cildinizde böyle bir sorun olmayacaktır.

Şimdilik benden bu kadar..
Merak ettiğiniz tüm soruları ınstagram hesabımdan veya buraya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bir sonraki yazımdan haberdar olmak için lütfen blogumu izlemeye alınız. 
Şimdilik hoşçakalın..

   Youtube 
Snapchat: semaqokce
Mail & PR: semaqokce@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder