Hangi Çiçek Ne Anlatıyor (Çiçeklerin Dilini Keşfedin)


En son duygularınızı korkmadan itiraf ettiğiniz zamanı hatırlayın. Sevdiğinizin gözlerini hayal ederek bir buket çiçek siparişi verdiniz o zamanı düşünün.

Nedense “Seni Seviyorum” demeyi sürekli erteler, sık kullanırsak eskiyeceğini düşünürüz. Bazen çekindiğimiz bazen korktuğumuz için yaparız bunu. Çekingenlik, duyguları ifade etmekten korkarak kendini belli eden, tedavisi zor bir hastalığın habercisi olabilir.

- Ya söylediğimi beğenmezse,
- Ya rezil olursam,
- Ya beni terslerse?

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Duygularımızı ifade etme ihtiyacı çocukluğumuzdan beri bizimle birlikte içimizdedir. Bizimle birlikte büyür ve gelişir. Öyle ki ilkokulda hoşlandığı kızın saçını çeken küçük bir çocuk, iletişim kurma yöntemi olarak bunun daha ilgi çekici olduğunu düşünür. 


Büyüdükçe işlerin kolaylaşacağını düşünsek de aslında her şey daha da karışık bir hal alır.

Karşı tarafa iletilmeyi bekleyen ancak dile getirilemeyen mesajlar, zamanla birbirini takip eden iç sesler olarak kendi içimizde yükselmeye başlar. Ancak bazen olayları akışına bırakmak gerekir.

Murphy Kuralları 1. madde der ki "Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir."

Yani olayları biraz da akışına bırakmak gerekir. Bu sebeple eğer konu hoşlandığınız birine açılmaksa, veya büyük sevginizi ifade etmekse, önce derin bir nefes alın, ertelemeyin ve harekete geçin.

Bazen tek bir çiçek bütün duygularınızı ifade edebilir

Çiçeklerin bizden daha farklı büyülü bir lisanı vardır.Biz onları duyamasak da onların kendi aralarında kullandıkları samimi bir dili vardır ve bizim duygu yoğunluğu altında ezilip söylemek isteyip de söyleyemediklerinizi çok net ve açık şekilde dile getirebilirler.

Bu sebeple bazen tek bir çiçek bütün duygularınızı ifade edebilir. Ciltlerce kitaplar, pahalı hediyeler yanında sadece seyirci kalır. Birlikte çiçeklerin lisanını çözmeye var mısınız? O halde birazdan okuyacaklarınıza kulak kabartın, zira çok işinize yarayacak.

“Gül ki sevgilim gül ki gözlerin solmasın” diyen çiçekler

Gül, mis kokusu ile bize sayısız his yaşatır. En saf sevgimle geldim sana diyorsanız beyaz bir gül buketi siparişi verebilirsiniz. Sarı güllerle donatılmış bir çiçek sepeti ile en sıcak hislerinizi ifade edebilirsiniz. Sarı güller daha çok hürmet ve sevgiyi bir arada beslediğimiz kişilere olan hislerimizi daha rahat ifade etmemizi sağlar. Kırmızı güller tutkulu aşkınızı seve seve dile getirecekken pembe güller de platonik hislerimi duy artık demek istediğiniz kişilere doğru mesajı verebilir.

“Hatasız kul olmaz hatamla sev beni” diyen çiçekler

Kalp kırmak ne yazık ki onarmaktan daha zordur. Bir kelime ile yerle bir olur bazen gönüller. Ancak kırık kalplerin ilacı yine mis kokulu çiçeklerden geçiyor. Özür dilerim çiçeği olarak sizlere sarı karanfilleri ve mor menekşeleri önerebiliriz. “Hüznümü anla, seni incitmek istemedim, özür dilerim” diyen affedilesi çiçeklerdir menekşeler ve karanfiller. Kokusuz bir çiçeğin bu denli güzel anlam ifade edebilmesi, bahsettiğimiz özel dilden gelir. Kendi saksısında yalnız ve masum bir güzelliktir menekşe ve ona kıymak mümkün değildir. Gönül yelkenlerini indiriverir karşısında.


“Utanır insan böyle güzel olunur mu?” diyen çiçekler

Laleler dile gelse anca böyle bir cümle kurarlardı herhalde. Güzelliğin, doğallığın ve asilliğin aynı çiçekte bütünleşmesidir laleler. Sarı, kırmızı, pembe, beyaz; her rengi ile ayrı asalet, ayrı güzellik sergilerler. Çiçeğine dokunmaya kıyılamayan bir bitkidir lale. Bu sebeple bakmaya kıyamadığınız sevdiklerinize gönül rahatlığı ile lale gönderebilirsiniz. Bu sebepledir ki son zamanların en çok kullanılan gelin buketleri arasında ilk sıralarda yerini almıştır lale gelin çiçeği.

“İnan ki senden başka kimse yok içimde” diyen çiçekler

Efendim frezya çiçeğini bilir misiniz? Pembesi beyazı kırmızısı bir hoştur ama esas güzeli beyaz olanıdır. Beyaz frezya sadakatinizin, sevginizin, bağlılığınızın simgesi olmaya en yakın adaydır. Bilinenden öte, klasikleşenden birkaç tık fazlasıdır. Ait olmanın nirvanasıdır. İddialıdır. Mis kokusunda umut da vardır azim de.

“Doğum günün bana geldiğin gündür” diyen çiçekler

Hatıralara çok kıymet verenlerin, anılar en yakın arkadaşı olanların çiçeğidir İris. Bu sebeple doğum günlerine çok yakışır. Çekingen hislerinizi en doğal şekli ile sunmak isterseniz papatyalar bu sefer hep bir ağızdan “seviyor” diyebilir sizin için. Ya da gerberalardan oluşturulmuş rengarenk bir çiçek sepeti tüm beklentilerinizi karşılayabilir; sizin yerinize hislerinizin tercümanı olabilir.

“Anla artık halimden şüphe etme sevgimden” diyen çiçekler

Güven duygusunun çiçeği lilyumdur. Bir başka deyişle zambakgiller güven aşılayan çiçeklerdir. Yani saksıda uzun yıllar size yoldaşlık eden barış çiçeği Spathiphyllum da sevdaya dahildir, şık vazoda lilyumlar da. Aynı zamanda huzur dolu görünümleri ile kadınların en sevdiği çiçeklerdendirler.


Aşkın, sevginin, bağlılığın kısacası her hissin karşılığı çiçekleri sevdiklerinize en kısa sürede ve en taze şekilde hediye edebilmenin en pratik yolu cicek.com, yüzlerce ürün seçeneği ile sadece birkaç tık uzağınızda. Dilerseniz birbirinden farklı, çeşitli vazolarda tasarlanmış aranjmanlardan, dilerseniz uzun ömürleri ve huzurlu görünümleri ile evlerinizin olduğu kadar ofislerinizin de canlı dekorları saksı çiçeklerinden online sipariş vererek sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.
 Rengarenk çiçeklerden derlenmiş, asla hayır denemeyecek güzellikte olan çiçek buketi seçenekleri, törenlerin prensesi olacak ferforje aranjmanları; gelinleri kıskandıracak güzellikte özel tasarlanmış gelin buketleri ve zengin çiçek sepeti ürünleri ile aynı gün teslimat kalitesi sunan cicek.com, en özel zamanlarınızda hep yanınızda.

Tek yapmanız gereken sevdiklerinize olan hislerinizi düşünüp, duygularınızı en iyi anlatacak yeri, zamanı ve çiçeği seçmek. Gerisini cicek.com’a bırakın, o halleder.

Yorumlar