SAÇLAR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ !

1.SAÇ KURUTMA MAKİNELERİ İLE SAÇ KURUTMAK ZARARLIDIR: Yanlış. 
Saç kurutma makinelerinin kullanım sıklığını ve kullanım derecesini saç tipine ve yapısına göre karar vermelisiniz. Saçı kuruturken 15 cm uzakta ve sabit tutmamak şartı ile kurudukça ısı derecesini azaltarak saçlar kurutulur. Bu şekil de kullanımın hiç bir zararı yoktur. 

2.KOPARILAN BEYAZ SAÇ YERİNE BEYAZ SAÇ ÇIKAR: Yanlış.
Aynı kökten saç çıkması iki ay kadar sürebilir. Buda o kökün yanında ki saçın pigment üretmemesine neden olur ve aynı anda iki beyaz saç büyümüş olur. Buda çoğaldığının yanılgısına düşmemize neden olur. 

3. SAÇ KESİLDİKÇE GÜRLEŞİR VE UZAR: Yanlış
Saçlar kesildikçe kolay şekil alır ve daha bakımlı görünür. Ama bu işlem saçları kesinlikle gürleştirmez. Saç uzamasının hormonlarla alakası vardır. Uzun saçlarınız var ise boyu kısaldıkça dökülmesi azalabilir. Saçın canlı olduğu yer kökleridir. Köklerine ne kadar bakım yaparsanız saçlar o kadar çabuk uzar ve gürleşir.

4.SAÇ KREMLERİ KIRIK ONARIR: Yanlış
Hiçbir şampuan saç kremi kırık onarmaz. Kırıkları onarmanın tek yolu onları kesmektir. Bu tarz kremler de protein ve silikon içerdiğinden o an için kırıklarını yapıştırır ama ilk taramada eski halini geri alır.

5.İYİ BİR ŞAMPUAN SAÇLARA BAKIM YAPAR: Yanlış
Şampuan saçların doğal yağını aldığı için daha sönük ve bakımsız bir görüntü oluşturur. Bu yüzden kullandığınız şampuan sıklığını düşürmelisiniz. Şampuan ne kadar az kullanılırsa saçlar o kadar çok bakımlı olur.

6.SAÇLAR TARANDIKÇA PARLAKLAŞIR: Yanlış
Saçları tararken diplerden değil uçlardan başlayarak taramalısınız. Bu işlem saçların kırılmasını ve dökülmesini önleyecektir. Saçlar tarandıkça döküleceği için saç diplerine masaj yapmak saçları parlaklaştırır. 

7.SAÇLARI HER GÜN YIKAMAK ZARARLIDIR: Yanlış 
Nasıl ki eller ayaklar vücudumuz bir günde kirleniyor ve sıklıkla yıkıyorsak saçlar bu şekildedir. Saçlarınızı sık sık yıkmakta hiçbir zarar yoktur. Asıl zarar şampuan gibi kimyasallar kullanmaktır. 

8.STRES SAÇLARIN DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUR: Yanlış
Stresten dolayı saç nadir dökülür 3-5 tel fakat normal bir insanın günlük ortalama 50-100 tel arasında normal olarak dökülür. Fakat dökülen saçın yenisi mutlaka 1-2 hafta içerisinde çıkar. Bu yüzden saçlara hafta da bir mutlaka bakım yağı uygulamalısınız. 

9.SAÇLARI SIKI AT KUYRUĞU YAPMAK SAÇLARIN DÖKÜLMESİNİ ÖNLER: Yanlış
Sıkı at kuyruğu saç köklerini aşırı zorlayacağından bir sürü sonra saçların dökülmesine yol açıyor. Özellikle küçük yaşlarda annelerin çocuklarının saçlarını renkli lastiklerle sıkıca bağlaması sonucu çocukluk çağındaki saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir.

10.SAÇLAR SICAK SU İLE YIKANIRSA DAHA TEMİZ OLUR: Yanlış
Sıcak su ile saçları yıkamak saçların derisinin pul pul dökülmesine, kaşıntıya, kuruyup yıpranmasına neden olur. Bu yüzden saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Nasıl ki elimiz sıcak suya dayanamıyor ise, saçlarımız da sıcak suya dayanamaz ve cansızlaşır. Ben genelde ılık suyla yıkadıktan sonra çıkmadan soğuk su tutuyorum saçlarımın daha parlak olmasını sağlıyorum.

Benim gözlemlediğim doğru bildiğimiz yanlışlar bu şekilde idi.
Sizler saçlarınıza nasıl bakıyorsunuz ?
Görüşlerinizi bana bildirirseniz çok mutlu olurum. 
Bir sonraki yazımdan haberdar olmak için lütfen blogumu izlemeye alınız. 

Yorumlar